БРОЈ ТЕЛЕФОНА ЗА ПРИЈАВУ НАСИЉА НАД ЖЕНАМА У ЗГРАДАМА У БЕОГРАДУ
Данас се обележава Међународни дан људских права. Сви кажу да треба да останемо код куће, али шта ако се код куће осећамо најмање безбедно? Ниси сама, пријави насиље!
У око 5.000 лифтова у Београду, које ЈП Градско Стамбено одржава, биће истакнут број телефона, где се може пријавити сваки облик насиља над женама, као део глобалне кампање Уједињених нација „16 дана активизма
против насиља над женама“ с поруком женама да нису саме и да не чекају крај пандемије да пријаве насиље.
„Услед пандемије коронавируса, ризик да жене буду жртве насиља је повећан, али пријава насиља не сме да чека да пандемија прође. Ми као рођаци, пријатељи и комшије имамо велику улогу у пријављивању насиља кад год сумњамо да су жене изложене насиљу и нису у могућности да позову помоћ“, изјавила је Марија Мијић, ЈП Градско стамбено.
ЈП Градско стамебно, као највећи систем који брине о стамбеним зградама у Београду, жели да допринесе заједници својом друштвеном ангажованошћу. Кампању „16 дана активизма против насиља над женама“ под слоганом „Ниси сама, пријави насиље!“ у Србији спроводи Координационо тело за родну равноправност Владе Републике Србије, Министарство унутрашњих послова Републике Србије и UN Women, уз подршку Делегације ЕУ у Србији и Норвешке амбасаде. У оквиру кампање „Ниси сама, пријави насиље!“ број телефона за пријаву насиља 0800 100 600 позива жене, али и комшије, рођаке и пријатеље да пријаве сваки облик насиља над женама.
„16 дана активизма против насиља над женама“ је глобална кампања коју сваке године обележава преко 1700 организација у више од 100 држава света. Она почиње на Међународни дан борбе против насиља над женама, 25. новембар, а завршава се 10. децембра, Даном људских права. Симболичним повезивањем ових датума истиче се да је насиље над женама кршење основних људских права. Кампања је први пут организована 1991. године и од тада има за циљ да подигне свест о последицама насиља над женама и девојчицама и покрене друштво на заједничке акције превенције и сузбијања свих облика насиља над женама и децом.
Званична боја кампање је наранџаста као симбол светлије и лепше будућности, без насиља над женама и девојчицама.